Onderscheidend zijn? Focus op wat écht telt voor een NPS 9+ score.

21 juli 2026

De duidelijke les uit 3.000+ klantinterviews in de voedingsmiddelen industrie:
Basics zijn noodzakelijk, maar uitblinken daarin levert geen NPS 9 op.
Je kunt 100% leverbetrouwbaarheid hebben, 24/7 bereikbaar zijn en klachten in 24 uur oplossen… en toch blijft je NPS steken op 7,8.

Waarom? Omdat klanten dat verwachten. Het is een license to operate in voeding. Maar het onderscheid? Dat zit in de belangrijke thema’s.

De 3 Thema’s die wél naar NPS 9+ leiden (en een relationele Lock-in creëren)

  1. Accountmanagement: Van leverancier naar strategisch partner
    • Een 8,0 is het gemiddeld. Om 8,5+ te scoren moet je als accountmanager de beste adviseur zijn die de klant kent.
    • Lock-in: Klanten wisselen niet van strategisch partner als hun account manager hun business begrijpt beter dan zijzelf.
  2. Klantgerichtheid: Van Inside out denken en doen naar outside in
    • Verdiep je in de problemen, uitdagingen van jouw klant.
    • Lock-in: Klanten die weten dat jij zijn uitdagingen en problemen kent, ze serieus neemt en probeert op te lossen switchen niet voor een cent verschil in prijs.
  3. Partnership: Samen Ondernemen
    • Zet samen met de klant zijn uitdagingen om in gezamenlijke ambitie, plannen en doelen. Meet en monitor regelmatig.
    • Lock-in: Als jij investeert in hun groei, investeren zij in jullie relatie

Wat te doen?

  1. Ambitie: Bepaal een ambitie op de belangrijk thema’s. Accountmanagement een 9.
  2. Meet: Meet regelmatig en stuur bij. Groeien we richting onze ambitie.
  3. Begeleid en coach. Zorg er als verkoop directeur voor dat je 50% van je tijd bezig bent met het beter maken van je accountmanagers. Help ze richting die ambitie.
  4. Maak partnership concreet. Deel je ambitie met je klanten en ga naar een gezamenlijke ambitie, doelen en plannen.
  5. Beloon de progressie die gemaakt wordt naar het bereiken van de ambitie. Geen Omzet targets, deze zijn per definitie inside out.

De vraag aan jou:

Als je morgen 1 ding zou moeten veranderen om van NPS 7,8 naar 9+ te gaan – zou je dan investeren in betere basics… of in betere accountmanagers?